iTest: MotionX GPS

iPhone to nie tylko muzyka, telefon i gry, to również szereg aplikacji, które zamieniają urządzenie Apple w bardzo użyteczny gadżet. Sam telefon nie byłby tak popularny, gdyby nie wbudowany w niego GPS. Użytkownik z głową na karku i kilkoma dolarami na koncie, może skorzystać z tych dobrodziejstw. Wystarczy zajrzeć do App Store i zakupić MotionX GPS. Co to za aplikacja? Po odpowiedź zapraszam do naszego itestu.

MotionX GPS to doskonała aplikacja dla tych, którzy uwielbiają ruch na świeżym powietrzu. Nie ważne czy jesteście miłośnikami roweru, joggingu, trekkingu lub innej aktywnej formy spędzania wolnego czasu. Produkt firmy Full Power przyda się każdemu, być może zachęci również pozostałych użytkowników iPhone’a, do ruszenia się z domowej kanapy. Przejdźmy jednak do rzeczy.

W zasadzie można powiedzieć, że Motion X spełnia trzy zadania. Pierwszym z nich jest funkcja kompasu. W iPhonie 3GS aplikacja korzysta z wbudowanego w urządzenie magnetometru, aby wskazywać kierunki świata. Natomiast w iPhonie 3G do tych celów używa satelitów i nadajnika GPS. Wskazania nie są tak dokładne jak w wersji 3GS, ale 85% skuteczność również jest godne uwagi. Naturalnie, starsze modele iPodów i iPhone’a nie są w ogóle obsługiwane.

Jeśli podczas pieszej wędrówki wyznaczymy sobie miejsce do którego zmierzamy, to dodatkowo na kompasie pojawi się nam niebieska wskazówka, która wskazywać będzie nasz cel podróży. Aplikacja poinformuje nas o obranym kursie, naszej prędkości oraz odległości do wskazanego miejsca. Idealna zabawka dla osób lubujących się w biegach na orientacje. Poza tym, chyba nikomu nie muszę wyjaśniać zalet jakie płyną z posiadania kompasu w kieszeni.

Drugą funkcją, dla mnie osobiście najciekawszą, jest opcja śledzenia trasy którą się podąża. Wyznaczamy punkt startu, włączamy rejestratora i biegniemy lub jedziemy na rowerze. Każdy nasz krok śledzony jest przez GPS. Po zakończeniu biegu możemy zapoznać się z szeregiem statystyk. Po pierwsze, sprawdzamy czas w jakim pokonaliśmy trasę, naszą średnią prędkość oraz ilość przebytych kilometrów.  Co ciekawe podczas biegu / spaceru możemy robić zdjęcia. Wykonane ujęcia później zostaną przypisane do naszej trasy. Trasę zawsze można jeszcze raz przejrzeć w dzienniku osobistym. Po drugie, trasa zostaje wyrysowana na mapach Googla – dzięki temu zabiegowi możemy na mapie zobaczyć pełną ścieżkę naszego biegu.

Cała aplikacja generalnie dość silnie powiązana jest z Google Maps. Co później? Później przebieg naszej trasy z jej dokładną mapą możemy opublikować na koncie Facebooka lub Twittera. Co najciekawsze. Wykonane podczas biegu zdjęcia, mają przypisane współrzędne geograficzne. Zobaczyłeś coś niesamowitego w lesie? Zostaw wiadomość o tym dla innych. Maniaków Geocachingu z pewnością zainteresuje taka opcja.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Trzecią podstawową funkcją Motion X GPS jest możliwość przeglądania map Google w kilku różnych formach. Widok z satelity, gdzie zoom pokazuje nam prawdziwe zdjęcia zrobione z kosmosu, widok samych dróg – coś bardzo podobnego do map znanych z nawigacji samochodowych lub widok terenu z zarysowanymi konturami kontynentów. Do wyboru do koloru. Naturalnie nie zabraknie informacji o naszym dokładnym położeniu geograficznym. Bardzo fajna sprawa.

Wspomniane trzy najważniejsze funkcje  wspierane są przez iPoda. Interfejs do przeglądania zawartych w iPhonie mp3 został wbudowany w aplikację. Podczas biegu możemy słuchać ulubionych utworów bez strachu, że aplikacja przestanie monitorować nasze działania.

Z innych ciekawostek, warto wspomnieć o funkcji „zablokuj”. Aplikacja pracuje w tle, ale nie reaguje na dotyk ekranu. Aby „obudzić” aplikację ze stan uśpienia trzeba przejechać palcem w poprzek ekranu. Funkcja prosta, ale bez niej trzymanie telefonu w kieszeni mogłoby skończyć się niepotrzebnymi komplikacjami.

Zanim podsumuję dzisiejszy test, dwa słowa wyjaśnienia. Gdzieś na różnych forach wyczytałem wątpliwości dotyczące tego programu. Pierwsza wątpliwość dotyczyła połączenia z Internetem. Nie, aplikacja nie potrzebuje połączenia z Internetem do prawidłowego działania. Naturalnie, jeśli chcemy wysłać zdjęcie lub trasę na konto Twittera to wtedy aplikacja łączy się z Internetem. W innym przypadku nie. Drugie zapytanie dotyczyło czy Motion X GPS może posłużyć jako nawigacja samochodowa. Odpowiedź jest przecząca.  To nie jest nawigacja turn – by – turn.

Dla kogo jest więc produkt firmy Full Power? Dla wszystkich, którzy lubią dokumentować w jakiś sensowny sposób swoją aktywność. Aplikacja jest bardzo dokładna, solidna i warta swoich pieniędzy. Najprawdopodobniej jest to w swojej klasie najlepszy kawałek kodu. Absolutny „must have” dla wszystkich posiadaczy iPhone’a 3G i iPhone’a 3GS.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Apple:

Pierwszy iPhone, czyli "telefon bez klawiatury, którego nikt nie zechce" iOS 8 wspiera WebGL. Tech demo Quake’a 3 w Safari! Nowości z App Store: Bundle oraz filmiki z gier iPhone'a 6 - (bardzo wstępne) pierwsze wrażenia Lista pierwszych gier na iOS’a które wykorzystują technologię Metal Pierwsza gra na Apple Watch sporym zagrożeniem dla użytkowników! Apple wytarło podłogę konkurencją, tylko Wy tego nie rozumiecie! Apple Watch: to samo, ale lepiej. Pod każdym względem Vainglory - zaprezentowana na konferencji Apple’a gra wykorzysta technologię Metal Apple Watch oficjalnie. Wreszcie doczekaliśmy się zegarka Apple Nowa porcja filmów i zdjęć z włączonym iPhone'em 6. Smartfon dostanie dodatkowy wiersz ikon Czy tak będzie wyglądał iWatch? Premiera Bioshock w App Store. Jest drogo i nie każdy zagra! Stronghold 3 za darmo po 2 miesiącach od premiery! Icebreaker: A Viking Voyage za darmo w App Store! Promocja na Alien Shootera w App Store Chwilowa promocja na Audiko Ringtones PRO, warto skorzystać jeżeli chcesz darmowe dzwonki na iPhone’a! EPOCH 2 za darmo w App Store Dobroczynny wpływ App Store na życie Europejczyków Dwie ciekawe promocje z App Store Premiera Bioshock w App Store coraz bliżej! Duża obniżka cen gier z serii Anomaly w App Store Table Tennis Touch o połowę tańszy w App Store Pou do pobrania za darmo z App Store!